SŁÓW PARĘ O WYBORZE SPECJALIZACJI LEKARSKIEJ

SŁÓW PARĘ O WYBORZE SPECJALIZACJI LEKARSKIEJ

Studia na kierunku medycyna to dla młodych ludzi wyzwanie i ciężka praca. Lata nauki wymagają od nich nie tylko odwagi, ale także pasji i zaangażowania. Większość studentów rozpoczynających naukę na tym kierunku deklaruje, że przyświecają im tak szczytne cele, jak ratowanie ludzkiego życia oraz pomoc chorym i cierpiącym. Te ideały ustępują miejsca chęci zarobienia sporych pieniędzy kiedy absolwenci stają przed perspektywą wyboru specjalizacji lekarskiej.
Do tej pory aby by móc podjąć pracę na wymarzonym stanowisku świeżo upieczony absolwent, oprócz dyplomu ukończenia studiów medycznych, musiał przedstawić prawo do wykonywania zawodu oraz zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Następnie musiał on złożyć wniosek do Centrum Zdrowia Publicznego oraz pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną. Za wszystkie wymienione elementy aspirant był punktowany, a na podstawie zebranych ocen tworzono rankingi kandydatów. Ci, którym udało się uzyskać najwyższe wyniki dostawali się na wymarzoną specjalizację. W Polsce można jednocześnie odbywać tylko jedną specjalizację a proces kształcenia trwa około 5 lat. W 2011 roku resort zdrowia przedstawił nową propozycję w tej sprawie. Jednolite specjalizacje miały zostać zniesione na rzecz procesu dwustopniowego – dwuletniego modułu podstawowego (chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne i pediatria) oraz szczegółowego (67 specjalizacji). Pierwszy etap ma być czasem stworzenia solidnej bazy dla później zdobywanych wiedzy i doświadczenia. W wyniku tego specjalizacje mają być bardziej uniwersalne.
Na która specjalizację się zdecydować mając ich do wyboru kilkadziesiąt? Statystyki pokazują, że młodzi kierując się pragmatyzmem wybierają specjalizacje, które mogą im się opłacić najbardziej w przyszłym życiu zawodowym – mam tu na myśli oczywiście zarobki. Dlatego do najbardziej pożądanych specjalności należą mikrobiologia lekarska, patomorfologia, diagnostyka laboratoryjna a także interna, kardiologia, alergologia i diabetologia a także okulistyka. Młodzi stomatolodzy za to bardzo często decydują się na ortodoncję. Na topie jest też chirurgia plastyczna – lekarze pracujący w tej dziedzinie pomagają zarówno tym, którzy chcą skorygować swój wizerunek i sylwetkę aby pozbyć się kompleksów, jak i tym, których ciała uległy uszkodzeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku a przez co często nie mogą normalnie żyć.
„Moda” na niektóre specjalizacje powoduje deficyt chętnych w innych dziedzinach. Ministerstwo Zdrowia stara się temu zapobiegać proponując wyższe pensje czy dofinansowanie kursów ze środków lekarskich. Ten argument niekoniecznie przekonuje młodych medyków. Świadczy to o tym, że nie możemy generalizować – wizja wysokich zarobków nie jest jedynym motywem wpływającym na wybór specjalizacji. Więc jakie mogą być inne przyczyny? Jedną z nich może być możliwość i łatwość znalezienia pracy
w zagranicznych szpitalach. Oprócz popytu na zatrudnienie w sferze prywatnej dla wielu ważne są tradycje rodzinne a także zakres kompetencji oraz prestiż wśród innych lekarzy i społeczeństwa. Decydując o wyborze specjalizacji każdy powinien zastanowić się nad własnymi zainteresowaniami, predyspozycjami psychicznymi i cechami osobowości. Warto przeanalizować popyt na poszczególnych specjalistów aby zachować równowagę pomiędzy liczbą lekarzy pracujących w klinikach a zatrudnionymi w podstawowej opiece zdrowotnej.

WIADOMOŚCI , , , ,

Comments are closed.