KAMPANIA „OSTATNI DYŻUR” – CZYLI PIELĘGNIARKI ALARMUJĄ
Dziś średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce to 48 lat – za siedem lat będzie ona wynosiła już 50. Liczba pielęgniarek i położnych na 1000 mieszkańców w Polsce to 5,4 – za siedem lat pozostanie ich jedynie 4,0.
Z roku na rok liczba personelu medycznego w Polsce zmniejsza się w zastraszającym tempie. Według doniesień już w ciągu najbliższych siedmiu lat obywatele naszego kraju mogą pozostać bez profesjonalnej opieki pielęgniarek i położnych. Przedstawicielki Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych postanowiły zareagować na te doniesienia. 27 maja 2015 r. ruszyła kampania społeczna zatytułowana „Ostatni Dyżur”, która ma na celu uświadomienie Polakom zagrożeń wynikających ze zmniejszającej się liczby pracowników sektora medycznego. Różnica w strategii polega na tym, że tym razem działania NRPiP nie są skierowane bezpośrednio w stronę rządu. Nacisk na władze ma być wywarty za pośrednictwem i przy wsparciu społeczeństwa, którego sytuacja ta dotyczy w największym stopniu. W 2022 roku liczba pielęgniarek i położnych zmniejszy się aż o 54 tysiące. Statystycznie możemy „pochwalić się” jednymi z najgorszych wskaźników w Europie. Znikają one ze szpitali, szkół, domów opieki społecznej, hospicjów oraz naszych miejsc pracy. Podstawowa opieką zdrowotna w Polsce już dziś bardzo kuleje, a w niedalekiej przyszłości możemy stanąć w sytuacji w której nasze rodziny nie będą mogły liczyć na pomoc w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.
Działania w ramach kampanii zainaugurowane zostały konferencją prasową, która odbyła się w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych, Członkowie Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczące Organów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. W jej trakcie przedstawiono Raport NRPiP „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych”. Zaprezentowano krótkie spoty oraz przybliżono kampanię mediom. W ramach akcji uruchomiona została również strona internetowa www.ostatnidyzur.pl, na której można podpisać Receptę. Recepta to petycja skierowana do polskich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania, a także wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne. Bardzo istotne dla powodzenia akcji są podpisy osób nie reprezentujących zawodów medycznych. Działania kampanii prowadzone będą w całej Polsce do listopada, zarówno poprzez Internet, jak również regionalne konferencje.
Nie pozwólmy aby wieloletnie zaniedbania oraz brak polityki rządu wobec tej grupy zawodowej spowodowało realne zagrożenie pozbawienia nas opieki pielęgniarskiej i położniczej. Brak pielęgniarek odbiera nam pacjentom ustawowo zagwarantowane świadczenia zdrowotne.