LEKARZE SENIORZY

 LEKARZE SENIORZY

 Niejednokrotnie pisaliśmy i możliwościach zatrudnienia i wysokości zarobków lekarzy. Po wielu latach ciężkiej pracy przychodzi w końcu pora na zasłużony odpoczynek. Co więc z medykami seniorami, którzy osiągnęli wiek emerytalny? Jakie możliwości roztaczają się przed nimi? Jak wysokie są świadczenia?

Emerytura jest pieniężnym świadczeniem mającym zabezpieczać byt osób, które ze względu na swój wiek nie mogą wykonywać pracy zarobkowej. Leczy czy na pewno zawsze stanowi stabilizację? Jak podają dane Centralnego Rejestru Lekarzy emerytowani lekarze i dentyści stanowią prawie 25% ogóły medyków. Pomimo, że przepracowali od 35 do 50 lat w służbie zdrowia, i to niekiedy w wyjątkowo ciężkich warunkach ich średnia emerytura nieznacznie przekracza kwotę 2 tysięcy złotych a lekarza dentysty 1,5 tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się też skrajne przypadki gdzie lekarz otrzymuje jedynie 815 złotych a dentysta tylko 690 złotych. Przeciętna emerytura wynosi zatem 49,8% wynagrodzenia, przy przeciętnym wynagrodzeniu w dziale „ochrona zdrowia” wynoszącym 78,6% średniej krajowej. Wysokość świadczeń nie wyróżnia więc ich to spośród przedstawicieli innych zawodów. 20% pytanych lekarzy to głównie byli ordynatorzy, profesorowie oraz dyrektorzy. Całość ich emerytur pochłaniana jest każdego miesiąca przez wizyty u kolegów specjalistów (jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia było aby lekarz brał honorarium za poradę udzieloną koledze po fachu, dziś na porządku dziennym jest, że emerytowani specjaliści leczą się za pełną odpłatnością – zawodowa solidarność zanika) i leki (250 – 350 złotych), rachunki i media (kolejne 250 – 350 złotych) oraz bieżące wydatki (następne 600 złotych). Renta bądź emeryturą są jedynym źródłem utrzymania dla około 65% ankietowanych lekarzy, ponad 30% nadal pracuje dorabiając do emerytury.

Jak widzimy emerytura nie musi wykluczać kontynuowania pracy zawodowej, aczkolwiek muszą zostać spełnione dwa warunki – zmniejszenia, bądź zawieszenia emerytury oraz w przypadku prowadzenia praktyki poza zakładem opieki zdrowotnej w którym pracował on do tej pory, zarejestrowanie indywidualnej bądź grupowej praktyki lekarskiej. Jeśli zostaną one spełnione lekarz może wciąż w pełnym zakresie, badać, leczyć, doradzać, wystawiać recepty i zaświadczenia lekarskie. Zabiegi te rekompensują też nieznacznie braki kadrowe wynikające ze wspominanych we wcześniejszych artykułach emigracji lekarzy oraz podkupywania medyków przez inne placówki.

Lekarze postulują także o przyznanie dodatkowych uprawnień dla emerytów i rencistów. Podstawowym dodatkowym przywilejem jest umożliwienie korzystania z zaświadczeń zdrowotnych bez konieczności oczekiwania w szpitalnych kolejkach. Kolejny to możliwość wypisania co najmniej raz w roku dla siebie bądź rodziny skierowania do wykonania bezpłatnych badań laboratoryjnych lub na wizytę u specjalisty. Lekarze emeryci ubiegają się również o łatwiejszy dostęp do leczenia sanatoryjnego oraz budowę domów lekarza seniora, gdzie w spokoju, pod fachową opieką i w miłym nastroju będą mogli spędzić starsze lata.

WIADOMOŚCI , , , , ,

Comments are closed.