PRACA GINEKOLOG
Ginekologia jest jedną z dziedzin medycyny. W obowiązkach lekarza specjalizującego się w tym obszarze leżą, profilaktyka oraz leczenie schorzeń żeńskiego układu płciowego.
Powstanie tej dziedziny sięga jeszcze starożytności – pierwsze kobiece choroby leczono już w XIV wieku przed naszą erą. Ginekologią zajmował się sam Hipokrates a najwybitniejszym położnikiem tego okresu był Soranus z Efezu. Rozwój ginekologii w obecnej postaci przypada na przełom wieków XIX i XX. W okresie tym wprowadzono wiele nowoczesnych metod diagnozy i leczenia np. wziernikowanie, usuwanie torbieli jajników, aseptykę, znieczulenie eterem oraz operacje raka szyjki macicy. W naszym kraju rozwój współczesnej ginekologii datuje się na ten sam okres.
Trwającą 6,5 roku specjalizację położniczo – ginekologiczną realizować mogą absolwenci Wydziału Lekarskiego, którzy odbyli staż i zdali Lekarski Egzamin Państwowy. Miejscem pracy lekarza, w zależności od podjętej przez niego specjalności może być prywatny gabinet, przychodnia publiczna bądź szpital. Od specjalności zależne są też zarobki lekarza – przekraczają one zazwyczaj średnią krajową. Zarobki ginekologa zatrudnionego w kilku placówkach mogą przekraczać nawet 10 000 złotych miesięcznie.
Podstawowym zadaniem osoby pracującej, jako lekarz ginekolog jest opieka lekarska nad kobietą w każdym okresie jej życia. Chodzi przede wszystkim o profilaktykę – wykonywanie badań przesiewowych takich jak cytologia, mammografia, USG piersi. Kiedy już jednak pojawia się choroba najczęstszymi dolegliwościami, którym w swojej pracy muszą stawiać czoło lekarze ginekolodzy są zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, niepłodność czy nowotwory narządów rodnych. Wśród pacjentek przeważają kobiety w wieku prokreacyjnym, które poszukują u lekarza ginekologa informacji na temat antykoncepcji i w kwestiach dotyczących ciąży – jej przebiegu, możliwych zagrożeń, porodu. Ginekolog położnik sprawuje opiekę lekarską nad kobietami w ciąży – wykonuje niezbędne badania, ocenia stan zdrowia matki i dziecka, zleca dodatkowe badania jeśli zachodzi taka potrzeba. W przypadku nieprawidłowego przebiegu porodu prowadzi działania mające zapewnić ochronę matce i dziecku. Zajmuje się także leczeniem chorób, które towarzyszą ciąży. W określonych przypadkach ginekolog może prowadzić rehabilitację pacjentów, wcielać się w rolę eksperta w obszarze swojej specjalizacji, a także oficjalnie orzekać na potrzeby instytucji i organów państwowych.
Osoba zainteresowana pracą w charakterze ginekologa położnika musi odznaczać się szeregiem predyspozycji i cech personalnych, takimi jak odpowiedzialność i cierpliwość. Delikatna materia tej medycznej dziedziny wymaga od lekarza umiejętnego podejścia do pacjenta, wymaga od niego niezwykłej wrażliwości i wyczulenia w trakcie badania i diagnozowania pacjentek. W zawodzie ginekologa wbrew pozorom przeważają mężczyźni. Przy wyborze ginekologa, zwłaszcza takiego, który ma prowadzić ciążę kobiety najczęściej kierują się protekcją koleżanek oraz często płcią lekarza. Ze względu na intymny charakter badań są to ważniejsze czynniki niż renoma gabinetu, jego wystrój, cennik czy lokalizacja.