LEKARZ SEKSULOG – CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

LEKARZ SEKSULOG – CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Nieustający stres, codzienne frustracje, nadmiar pracy  i obowiązków odbija się na życiu seksualnym współczesnych ludzi. Wbrew powszechnej opinii coraz więcej z nich zamiast udawać, że wszystko jest w porządku szuka pomocy u specjalistów. W gabinetach zaobserwować można nieustające zapotrzebowanie na lekarzy seksuologów.

Autorytetem w dziedzinie seksu nikt nie staje się tylko dlatego, że go uprawia. Prawo do wykonywania zawodu seksuologa regulowane jest przez szereg przesłanek prawnych. Podstawą posiadania uprawnień jest zdobycie specjalizacji w zakresie seksuologii. Gwarantuje je ukończenie sześcioletnich studiów medycznych, odbycie stażu, oraz specjalizacja z psychiatrii bądź ginekologii. Specjalizację tę może zdobyć także psycholog, jest to jednak bardziej skomplikowane. O dyplom ten starać się mogą także lekarze oraz osoby posiadające inne wyższe wykształcenie o ile przynajmniej od trzech lat zajmują się zawodowo poradnictwem w tym zakresie. Jest to niezwykle szczegółowa specjalizacja dlatego zajęcia prowadzą tylko dyplomowanie lekarze posiadający wyżej wymienione specjalizacje.

Kierunek „seksuologia kliniczna” ma nauczyć studentów prawidłowego diagnozowania zaburzeń seksualnych oraz ich efektywnego leczenia zarówno w przypadku pojedynczych pacjentów, jak i par. Absolwenci ubiegać się mogą o pracę w gabinetach psychoterapii indywidualnej i małżeńskiej, poradniach zdrowia psychicznego, prywatnej praktyce psychoterapeutycznej, szpitalach, telefonach zaufania, centrach pomocy rodzinie, zespołach leczenia środowiskowego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, czy w prowadzeniu szkoleń.

Same studia nie dają jednak uprawnień do wykonywania zawodu a pozwalają jedynie ubiegać się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Certyfikat ten wydawany jest odpłatnie i również odpłatnie powinien być co pięć lat odnawiany. Lekarz seksuolog jest uprawniony do badania fizykalnego, kierowania na badania laboratoryjne i wystawiania recept. Jeśli jest też psychoterapeutą może również prowadzić psychoterapię.

Dostęp do seksuologa w Polsce jest bardzo ograniczony. W komfortowej sytuacji są mieszkańcy stolicy, ponieważ tam sporo jest lekarzy z taką specjalizacją. Są jednak miasta, w których seksuologów w ogóle nie ma. Mało tego, wizyta u takiego specjalisty nie jest refundowana przez NFZ, toteż odbywa się ona na koszt pacjenta. Dlatego niestety pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa, nie każdy może skorzystać z profesjonalnej pomocy. Bolączką naszego kraju jest to, że aby móc pracować jako seksuolog i otworzyć gabinet wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Prawo nie reguluje w sposób jednoznaczny kto może prowadzić praktyki tego typu. Dlatego też (o zgrozo!) najpopularniejsza w Polsce forma działalności to seksuolog samouk nie posiadający nawet wykształcenia wyższego, nie wspominając o ukończeniu psychologii bądź medycyny. Jedynie Izby Lekarskiej starają się pilnować aby gabinetach pracowały osoby kompetentne w tym zakresie.

Pacjenci pamiętać powinni o sprawdzeniu przed wizytą uprawnień do zawodu wybranego lekarza. Bardzo często informacja taka dostępna jest na stronie internetowej specjalisty. Także witryna Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego udostępnia listę lekarzy posiadających uprawnienia. Jeszcze raz – pamiętajmy, ze sam dyplom ukończenia studiów podyplomowych z tego zakresu nie jest gwarancją uzyskania pomocnej porady.

WIADOMOŚCI , , ,

Comments are closed.