Praca dla neurologa znajdzie się w Polsce bez problemu. Podobnie jak praca dla radiologa, praca dla internisty i wielu innych specjalistów. Wciąż w naszym kraju brakuje wykwalifikowanych lekarzy i to z bardzo wielu specjalizacji. Wpisując w internetową wyszukiwarkę takie hasła jak „oferty pracy lekarz ortopeda” czy po prostu „oferty pracy dla lekarzy” okazuje się, że rzeczywiście jest w czym wybierać. Lekarzy brakuje z wielu powodów. Jednym z nich jest niż demograficzny, ale nie możemy zapominać o bardzo istotnym problemie, z którym boryka się polska Służba Zdrowia. Wielu naszych bardzo dobrych i utalentowanych lekarzy wyjeżdża pracować poza granice Polski. Liczni zapewniają, że wrócą. Ale w większości przypadków kończy się tylko na owych zapewnieniach. Zarobki lekarzy w sąsiednych, zachodnich krajach są naprawdę bardzo satysfakcjonujące. W Szwajcarii lekarz rezydent zarabia od trzech do sześciu tysięcy Euro. We Francji zarobki te wynoszą od dwóch do trzech tysięcy. Nie możemy jednak zapominać o jednym, bardzo istotnym fakcie. Polacy lekarze wyjeżdżają nie tylko z powodu pieniędzy (ale jakby nie było są one najczęściej podstawowym motywatorem). Wielu chce pracować po prostu na lepszym sprzęcie i mieć przed sobą lepsze perspektywy rozwoju. Tak myśli mnóstwo specjalistów. A problemy kadrowe w polskich szpitalach stały się rzeczywistością. Dla pocieszenia można dodać, że nie tylko my się z tym borykamy. Problemy z brakiem lekarzy to również problem w Czechach. Ale czy rzeczywiście jest to jakiekolwiek pocieszenie?
Lekarze, szczególnie ci którzy dopiero zaczynają swoją karierę, podobnie jak nasi lekarze, mają już dość brania dodatkowych dyżurów, tylko po to by nie zarobić satysfakcjonujących pieniędzy. Efektem tego są tylko przemęczenie i frustracja. Domagają się podwyżek, ale najczęściej słyszą, że będzie ciężko. Kondycja polskiej Służby Zdrowia nie jest dobra i wie o tym każdy, przeciętny Polak. Młodzi lekarze często leczą ludzi przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. W pewnym momencie mają tego wszysktiego po prostu dosyć. Chcą wyjechać, bo chcą czerpać satysfakcję z pracy. A żeby tak było wiedzą, że muszą lepiej zarabiać i wypoczywać. Bez tego ostatniego ani rusz.
Gdzie najchętniej wyjeżdżają nasi medycy? Po hasłem „praca lekarz za granicą” znajdziemy głównie oferty pracy do Niemiec oraz Austrii. To tam Polacy i Czesi jadą najcchętniej. I bez problemu znajdują zatrudnienie. Tamtejszy rynek medyczny jest pod tym względem nadal nienasycony. Także lekarze z Rumunii znajdą pracę w zachodnich krajach, takich jak m.in. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Austria, Holandia czy Szwecja. Menadżerowie szpitali z tych państw szukają wykwalifikowanych pracowników, aby łatać kadrowe dziury. Najbardziej poszukiwani są specjaliści anestezjolodzy, ratownicy medyczni, psychiatrzy, chirurdzy oraz pediatrzy. Cel jest szybko osiagany. Nie ma się co dziwić. Młody lekarz z Rumunii zarabia około 300 Euro. W Niemczech może otrzymać nawet dziesięć razy więcej.