Zarobki młodych lekarzy i nie tylko..
Praca stomatolog, praca pediatra, praca okulista czy w ogólnie praca lekarza wydaje się bardzo prestiżowa. Rzeczywiście, lekarz także i w dzisiejszych czasach cieszy się raczej zaufaniem społecznym. Wielu twierdzi, że zawód lekarza to, coś więcej niż zwykła praca. To nic innego jak swego rodzaju misja. Nie ma tutaj miejsca na wyrachowanie. Inni uważają, że to praca jak praca – tyle, że bardzo dobrze płatna. Rzeczywiście, dobry okulista czy dentysta, który ma własny gabinet, stałych pacjentów i renomę, rzeczywiście może zarabiać naprawdę sporo. Ale zanim osiągnie taki prestiż długo musi naprawdę ciężko pracować. Będąc młodym lekarzem, raczej nie ma szans na to, by dużo zarabiać. Przez długie lata pracuje dzień i noc za bardzo niskie wynagrodzenie. Ma nadzieję, że już niedługo będzie inaczej. Ale czy rzeczywiście może na to liczyć?
Przykładów daleko nie trzeba szukać. W naszym kraju młody lekarz zarabia około 1900 zł na rękę. Gdy jest już specjalistą pierwszego stopnia na etacie to 3,4 tys. A jak to wygląda na przykład w Austrii? Oczywiście, znacznie lepiej. Specjalizujący się lekarz w Austrii może zarobić miesięcznie od 3 do 6 tysięcy euro brutto. We Francji od 2 do 3 tysięcy euro.
Mimo to chętnych na studia medyczne w Polsce nie brakuje. Młody człowiek, który decyduje się na to, musi liczyć się z tym, że czeka go bardzo wiele trudności. Przede wszystkim sześć lat bardzo ciężkich studiów medycznych. W tym czasie student zdobywa ogólną wiedzę medyczną. Ale tak naprawdę to dopiero początek drogi. Musi dopełnić kilka formalności i dopiero wtedy zdobywa prawo do wykonywania zawodu, ale tylko ograniczone. Następnie odbywa trzynastomiesięczny staż. W jego trakcie, albo tuż po zdaje Lekarski Egzamin Państwowy LEP. Egzamin ten jest bardzo ciężki. Jego zdanie daje lekarzowi pełne prawo do wykonywania zawodu. To pozwala także na rozpoczęcie nauki w jednej z czterdziestu specjalności podstawowych. Nauka do tej specjalizacji trwa od dwóch do sześciu lat. Ale niestety limity miejsc są ograniczone. Podobnie jak na 28 specjalnościach szczegółowych.
Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło raport, z którego wynika, że sytuacja młodych lekarzy wcale nie jest taka zła (jeżeli chodzi o względy finansowe). Zarobki zależą przede wszystkim od tego, ile lekarz bierze dyżurów i oczywiście czy jest zatrudniony na etat. Może również pracować na kontrakcie. I okazuje się, że w wielu przypadkach zarobki mogą być większe, niż te przedstawione na początku. Lekarz na etacie, który nie posiada jeszcze specjalizacji, zarabia około trzech tysięcy brutto. Jeżeli bierze dyżury to może zarobić nawet około sześciu tysięcy złotych. Na kontrakcie nawet ponad siedem. Specjaliści pierwszego stopnia mają, oczywiście, jeszcze lepiej. Aczkolwiek nie mają oni co liczyć na wielkie podwyżki z racji uzyskanego tytułu. Wynagrodzenie na etacie wynosi około trzech tysięcy złotych, z dyżurami siedem, a na kontrakcie prawie dziewięć. Ordynator na przykład będąc na kontrakcie może zarobić nawet 14 tysięcy złotych.